četrtek, 28. februar 2013

Sila in moč

Sila
Že v fiziki se pojma kar dobro ločujeta. Kaj? Vam se zdi oboje isto? Oh, ne. Dobro, če skrajšam - sila je pač fizikalna količina, ki povzroči spremembo v gibanju telesa oziroma spremembo njegovega pospeška. Če še malo nadaljujem v smer, kamor pelje tale blog, bi lahko rekla, da gre za to, da je sila nekaj, kar se zgodi, nekaj, kar povzročimo, nekaj, kar vpliva.

Moč pa je, za razliko od sile, nekaj, kar telo ima. Že sama enota jo konkretno loči od sile, da o definiciji sploh ne govorim. Gre za delo, opravljeno v nekem času. Delo pa se pri izračunih mnogokrat enači kar z razliko med prejeto in oddano energijo. Še sledimo?

Hotela sem samo izpostaviti razliko med tema pojmoma, ki pa sta tudi povezana. Mehanska moč, na primer, se računa enostavno kot integral sile po poti.

Torej imamo dva pojma, ki se med seboj očitno razlikujeta glede posledic, ki ju imata na okolje in sta po drugi strani tudi povezana.

Kaj pa naša osebnostna moč in naše osebnostne sile, ki jih pošiljamo okoli?

Razliko med pojmoma bi lahko počasi prenesli tudi na moralno/duševni/notranji/... nivo. Imenujte ta nivo, kakorkoli hočete. Hočem pa reči, da nekdo, ki ima moč, lahko nekaj naredi. Povzroči neko silo. Opravi neko delo, kot sem že sugerirala. 

In zakaj bi že morala biti ta sila/to delo/ta energija/... nekaj, kar drugim škodi? 

Smo preleni, da bi svojo moč izkoriščali v dobre namene? 

Oh, ja, res precej težim z lenobo. Ker jo na trenutke prav preziram. Predvsem takrat, ko se dogaja meni. Ampak lastna samopodoba bo imela čas za obdelavo v kakšnem naslednjih blogov v kakšnem od naslednjih življenj ... 

Prav lenoba pa je problem sodobne družbe. 

Življenja smo si tako olajšali, da gre vse zlahka, zakaj bi se torej sploh trudili? Gremo po liniji najmanjšega odpora in, če že imamo moč, jo izkoristimo! Izkoristimo jo tako, da poskrbimo zase - za svojo hišo, počitnice, luksuzni avto in kako ladjo, vso gorivo, ki ga omenjena vozila porabijo, eksotično hrano sumljivega izvora, za draga darila za svoje otroke in bližnje, za službe, ki jih podarjamo nekompetentnim ljudem, za kazni, ki se jim izognemo, za slamnata podjetja, v katerih peremo denar, da slučajno kdo drug ne bi pokradel naših davkov ...

Za vse to.

Moč uporabljamo tudi, da pridemo pri zdravniku na vrsto pred pomoči potrebno starejšo gospo - pa čeprav ima ona hude bolečine v križu, mi pa potrebujemo le rutinsko kontrolo. In tudi, ko našemu otroku ni potrebno popravljati ocen v šoli, saj bi sicer njegovi učitelji (z našo pomočjo) izgubili službe. Moč uporabimo, ko se prijatelju zlažemo, da ne moremo na obisk, ker smo bolni (pa se nam v resnici samo ne da). In moč uporabimo, ko kričimo, kadar bi lahko ostali mirni.

Moč je zame v tem globljem osebnostnem smislu vse tisto, zaradi česar si nekaj lahko privoščimo. Bližnji nas bodo imeli radi, čeprav nas bo včasih odneslo v jezi - in to je naša moč. Prijatelji nam zaupajo, da smo iskreni - tudi to je naša moč. Vsak človek ima moč. Tudi majhen, nebogljen otrok ima v sodobni razviti družbi nenormalno moč - samo zajoka pa je že nekdo pri njemu. Pa otroke še razumem, da jo včasih izkoristijo, saj to počnejo, ker njihov notranji svet še ni dovolj razvit in pač preizkušajo meje.

Ne razumem pa odraslih, zrelih oseb, ki so sposobne svojo moč izkoriščati, trošiti in z njeno pomočjo naokrog pošiljati vse možne destrukcijske sile.

Le zato, ker se nam to zdi lažje.

Vsak fizik pa bi lahko rekel, da poslati isto silo v levo, desno, gor, dol, not ali ven, je enako težko. Morda bo razlika v učinku, saj je vpliv sile na nek objekt ali neko telo odvisen tudi od drugih dejavnikov, ki na ta objekt (telo) v tistem trenutku delujejo. In morda bomo za isti učinek morali poslati večjo silo in za to opraviti več dela in porabiti več energije. Toda, ali je to sploh pomembno? Pomembno je, da smo ravnali tako, da nismo nikomur škodili. Če smo za to potrebovali večjo moč, smo nase lahko samo ponosni. Ker to pomeni, da jo imamo! To pomeni, da je moč, ki je v nas, posledica naše dobrohotnosti in ne denarja ali naše zaposlitve.

In ob vsem tem ne smemo pozabiti na tretji Newtonov zakon, ki pravi, da sile delujejo vzajemno. Če ne v tem, pa v naslednjem življenju, pravi karma ...

0 komentarji:

Objavite komentar